Przed Wami 5 najlepszych treści audio, które pobrzmiewały w moich słuchawkach w minionym tygodniu. Sprawdź, które audiobooki pochłonęły mnie bez reszty i których podcastów słuchałam z zaciekawieniem.
1. AUDIOBOOK ANGIELSKI: NAJLEPSZA KSIĄŻKA ROKU 2015
Tytuł: The Girl on the Train (Dziewczyna z pociągu)
Autor: Paula Hawkins
Czas trwania: 10 godzin 59 minut.
Dostęp: darmowy okres próbny w serwisie Audible, instrukcje poniżej
Jak słucham: Audible, będący jedną ze spółek Amazonu, to światowy lider w dystrybucji cyfrowych audiobooków. Serwis może pochwalić się katalogiem ponad 150 tysięcy anglojęzycznych tytułów. Nowych klientów przyciąga rozdając na start 2 darmowe audiobooki do wyboru z całego katalogu. Ja wybrałam dla siebie The Girl on the Train jako pierwszego darmowego audiobooka.
Jak działa okres próbny: Aby skorzystać z promocji po prostu zapisujesz się, wybierasz 2 audiobooki i słuchasz po angielsku. Co ciekawe, kiedy uznasz, że ktoryś z próbnych audiobooków jest nudny Audible da Ci prawo wyboru kolejnego darmowego tytułu, nawet jeśli tamten wysłuchałeś do końca! Jeśli więc na codzień zmagasz się z myslą, że nigdy nic nie wygrałeś czy nie dostałeś na darmo to dziś możesz to zmienić 🙂 Sam okres próbny nie zobowiązuje do żadnych dalszych zakupów a audiobooki są nasze na zawsze, ale jeśli nie chcesz płacić i korzystać z serwisu po wykorzystaniu okresu próbnego to upewnij się, że wypisałeś się z usługi przed uplywem 30 dni. Po bezpłatnym wypróbowaniu serwisu kolejne audiobooki można nabywać na zasadzie subskrypcji- tj. płacąc stałą miesięczną kwotę 14,95 dolarów w zamian za 1 kredyt wymienialny na dowolnego audiobooka.
Oprócz audiobooków w języku angielskim, Audible oferuje też tysiące pozycji w innych językach jak np. niemieckim, francuskim, hiszpańskim czy rosyjskim, a także inne treści audio jak podcasty, archiwalne przemówienia i programy radiowe. Audiobooka The girl on the train wysłuchałam za pomocą bardzo dobrej aplikacji Audible na smartfony.
O audiobooku: książka Dziewczyna z pociągu brytyjskiej autorki Pauli Hawkins jest dobrze u nas znana i wygrała plebiscyt Lubimyczytac.pl na Książkę roku 2015 w kategorii: Kryminał, Sensacja, Thriller. Angielski audiobook został odznaczony w maju 2016r. nagrodą Audie Awards dla najlepszego audiobooka roku. Książka czytana jest z akcentem brytyjskim przez 3 lektorki, które wcielają się w role głównych postaci-narratorek powieści. Aktorki spisały się bardzo dobrze, jedyną rzeczą którą mogłabym zarzucić nagraniu jest niespójność w interpretacji jednej z postaci, która jest cudzoziemcem – jedna z narratorek kwestie cudzoziemca czyta z obco brzmiącym akcentem, inna zaś bez obcego akcentu.
Jeśli ktoś chce zaczać słuchanie po angielsku od czegoś prostszego niż cały audiobook to polecam audiobooki dla średniozaawansowanych oraz słuchanie podcastu BBC. Po więcej informacji i link do podcastu BBC odsyłam do poprzedniego TOP 5 AUDIO.
W październiku premierę będzie miał film na podstwie powieści:
2. PODCAST: ILE NEANDERTALCZYKA JEST W POLAKU I JAK POBIERA SIE PRÓBKĘ DNA ZE SZCZĄTKÓW LUDZKICH?
Tytuł odcinka: Archeologia i DNA
Podcast: Nauka XXI wieku
Czas trwania: 40 minut
Dostęp: darmowy ze strony podcastu
Jak słucham: Podcastu słuchałam na smartfonie, za pomocą aplikacji do zarządzania podcastami BeyondPod. Podcast Nauka XXI wieku łatwo znajdziemy tam w wyszukiwarce. Podcast możemy dodać do naszej listy, a następnie ściągnąć na smartfon interesujące nas odcinki, które będą zachowane do odsłuchania offline w dowolnym czasie np. podczas biegania, jazdy samochodem czy transportem miejskim.
Jeśli chcemy odsłuchać tylko jeden odcinek (ten lub inny) bez instalowania dedykowanej aplikacji do podcastów, to TUTAJ można słuchać online lub ściągnąć na nasze urządzenia mobilne.
O podcaście: W odcinku rozmowa toczy się na temat tego, jak uzyskuje się i bada material genetyczny w próbkach archeologicznych, jakie informacje można uzyskać z takich próbek oraz o projekcie badawczym prowadzonym przez gościa odcinka dr. Martynę Molak-Tomsię, dotyczącym DNA Słowian sprzed wieków, a konkretniej związku miedzy chrystianizacją a ewentualnymi zmianami w populacji, która wówczas zamieszkiwała tereny Polski.
Podcast Nauka XXI wieku to audycja popularnonaukowa prowadzona przez Borysa Kozielskiego. Odcinki mają format rozmów z przedstawicielami świata polskiej nauki, w których omawiane i wyjaśniane są zagadnienia związane z współczesnymi badaniami naukowymi i ich znaczeniem. Poruszane tematy dotyczą najczęściej nauk ścisłych, lecz przywoływane bywają też nauki społeczne. W tej chwili archiwum audycji liczy około 50 odcinków. Nowe nagrania pojawiają się bardzo nieregularnie, bywa że co kilka miesięcy, a ostatnie opublikowane zostało w styczniu 2016.
3. SŁUCHOWISKO: ZOMBIE ZARAZ CIĘ DOPADNĄ! CZY WYTRZYMASZ PRZERAŹLIWY ŁOMOT ROZTRZASKIWANYCH CZASZEK ŻYWYCH TRUPÓW?
Tytuł: Żywe trupy.
Autor: Robert Kirkman, adaptacja komiksu na potrzeby słuchowiska -studio Sound Tropez
Czas trwania: 2 godziny 25 minut.
Dostęp: plik m3 34,90zł
Jak słucham: Po zakupie pliki mp3 ściągnęłam na telefon a następnie odtwarzałam za pomocą aplikacji Smart Audiobook Player, która w odróżnieniu od standardowego odtwarzacza plików dźwiękowych, ma kilka opcji dedykowanych słuchaniu audiobooków np. sleep timer czy możliwość przyspieszenia.
O Słuchowisku: Fantastyczne słuchowisko, pierwszorzędna rozrywka nie ustępująca kinu akcji. Efekty dźwiękowe są tak dobre, że można aż podskoczyć czy obejrzeć się na dźwięk charczenia zombie słyszanego jak gdyby czaił się tuż za naszymi plecami. Słuchowisko jest adaptacją komiksu, na podstawie którego powstał też bijący rekordy popularności serial the Walking Dead. W role głównych postaci wcielają się m.in. Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Sonia Bohosiewicz czy Jacek Rozenek. Format słuchowiska odzwierciedla oryginalną strukturę komiksu, z jego podziałem na zeszyty jako kolejne rozdziały historii. Świetnym pomysłem było wstawienie długich fragmentów utworów muzycznych na koniec rozdziałów- muzyka służyć może jako moment refleksji po kolejnych szokujących wydarzeniach, którymi słuchowisko jest wypełnione. Silną stroną słuchowiska są też zdumiewające, makabryczne wręcz, efekty dźwiękowe towarzyszące atakom zombie – łomot pękających czaszek i kości czy mlaski masakrowanych mózgów i wypływających jelit. Nie uwierzysz jak powstawały te efekty dźwiękowe, zobacz poniżej.
4. PODCAST PO ANGIELSKU: CZY W WALCE Z WIRUSEM ZIKA CZŁOWIEK SIĘGNIE PO GENETYCZNIE MODYFIKOWANE KOMARY PRODUKOWANE W FABRYKACH INSEKTÓW BY POZARAŻAĆ I CAŁKOWICIE WYNISZCZYĆ ZŁE KOMARY?
Tytuł odcinka: Welcome to the Mosquito Factory
Podcast: Stuff to blow your mind
Czas trwania: 47 minut
Dostęp: bezpłatny ze strony podcastu, RSS
Jak słucham: Podcastu słuchałam na smartfonie, za pomocą aplikacji do zarządzania podcastami BeyondPod. Podcast Stuff to blow your mind łatwo znajdziemy tam w wyszukiwarce. Podcast możemy dodać do naszej listy, a następnie ściągnąć na smartfon interesujące nas odcinki, które będą zachowane do odsłuchania offline w dowolnym czasie np. podczas biegania, jazdy samochodem czy transportem miejskim.
Jeśli chcemy odsłuchać tylko jeden odcinek (ten lub inny), bez instalowania dedykowanej aplikacji do podcastów, to TUTAJ można słuchać online lub ściągnąć go na nasze urządzenia mobilne.
O podcaście: W odcinku usłyszymy o fabrykach komarów, w których testuje się produkcję miliardów genetycznie modyfikowanych insektów, w celu zmniejszenia a nawet zwalczenia ryzyka zarażenia się chorobami przenoszonymi przez komary, szczególnie rozprzestrzeniającym się wirusem Zika. Prowadzący dyskutują na temat wojny przeciw komarom toczącej się w Brazylii i Stanach Zjednoczonych oraz jej możliwych konsekwencji dla gatunku i środowiska.
Stuff To Blow Your Mind to jeden z najbardziej popularnych na świecie podcastów o tematyce okołonaukowej. Program, prowadzony przez Roberta Lamba -redaktora amerykańskiego portalu How Stuff Works – i jego współpracowników, porusza zagadnienia z dziedziny nauk przyrodniczych, analizując je z trzech perspektyw: danych naukowych, pop kultury np. filmów science fiction oraz rozważań filozoficznych. Pod tym względem podcast wyróżnia się spośród innych produkcji o nauce, jego charakter jest bardziej geekowski niż popularnonaukowy. Co prawda punktem wyjścia jest porządna dawka wiedzy, lecz tym co przyciąga słuchaczy są rozważania światopoglądowe autorów, ich teorie o wpływie omawianych zagadnień na naszą cywilizację. Teorie te bywają przesadzone, przyjmują niekiedy postać wizji apokaliptycznych ale dostarczają po prostu świetnej rozrywki fanom fantastyki naukowej, którzy z pewnością znają przywoływane produkcje filmowe lecz być może są mniej zainteresowani tym czy dane wizje mają uzasadnienie w faktach czy są po prostu dużym uproszczeniem. Robert Lamb jest w końcu redaktorem i pisarzem a nie naukowcem i jego podcast nawiązuje do opowieści fantastycznonaukowych. Nowe odcinki podcastu pojawiają się dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki, zazwyczaj trwają od 40 do 60 minut, w trakcie każdej audycji jest przerwa reklamowa.
5. POZNAJ NAJLEPSZE POLSKIE OPOWIADANIA FANTASTYCZNE ROKU 2015
Tytuł opowiadania: Simon
Autor: Marcin Sergiusz Przybyłek
Czas trwania: 2 godziny 35 minut
Dostęp: darmowy z profilu Wojtka Masiaka w serwisie Soundcloud
Jak słucham: Opowiadanie zostało nagrane w trzech częściach, umieszczonych przez lektora Wojtka Masiaka w serwisie Soundcloud, skąd odsłuchałam ich online za pomocą smartfonu.
O nagraniu: Tekst Marcina Sergiusza Przybyłka otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadanie roku 2015. Jest to nagroda przyznawana przez miłośników fantastyki w kategoriach opowiadanie oraz powieść. Nominacje otrzymało w tym roku 5 opowiadań a nagrodę w tej kategorii zdobył Robert M. Wegner za Milczenie Owcy. Wszystkie opowiadania zostały udostępnione bezpłatnie w formie e-booka TUTAJ. Wojtek Masiak, lektor amator, który przebija się do świata profesjonalnych audiobooków, nagrał i udostępnił za zgodą autorów dwa z nich: Simon Przybyłka oraz Koziorożec I Smok Magdaleny Kucenty.
Jestem ciekawa czego ostatnio słuchaliście. Słuchacie audiobooków po angielsku?