W zasobach platformy YouTube można znaleźć wiele ciekawych audiobooków i słuchowisk w języku polskim udostępnionych przez twórców lub właścicieli. Audiobooków posłuchamy za darmo w aplikacji mobilnej na telefonie lub w przeglądarce na dowolnym urządzeniu np. komputerze czy tablecie.
Zobacz poniżej listę 11 najlepszych audiobooków na YouTube udostępnionych w sposób legalny.
Audiobooki na YouTube za darmo
Tak, polecane poniżej tytuły są do słuchania za darmo, są to całe audiobooki w języku polskim.
Chcesz więcej audiobooków? Zobacz mój spis wszystkich miejsc gdzie posłuchasz audiobooków za darmo.
1. Sherlock Holmes i pięć pestek pomarańczy – Arthur Conan Doyle
Słuchowisko kryminał z Sherlockiem Holmesem. Kapelusz, fajka, lupa oraz przenikliwy i błyskotliwy umysł. Najsłynniejszy detektyw świata bada sprawę tajemniczych listów wysyłanych do członków rodziny Openshaw, którzy krótko po ich otrzymaniu giną.
2. Klub Pickwicka – Charles Dickens
Czterech dżentelmenów w mocno średnim wieku, tropicieli osobliwości życia, rusza w podróż po różnych zakątkach Anglii relacjonując, jak wygląda kraj inny, niż znany mieszkańcom Londynu. W tym połączeniu zawierającej elementy sensacji komedii omyłek (pełnej akcentów społeczno-obyczajowych) z romansem łotrzykowskim i powieścią drogi, Dickens sprawnie pokazuje krytyczny obraz rzeczywistości społecznej dziewiętnastowiecznej Anglii. Na kartach powieści spotykamy blisko trzystu bohaterów, ale przejrzyste język i fabuła oraz pędząca akcja powodują, że cały czas chcemy wiedzieć, co wydarzy się za chwilę.
Audiobook w interpretacji Krzysztofa Gosztyły, który uważany jest za mistrza audiobooków i słuchowisk. Jedne z najlepszych audiobooków Gosztyły to m.in. wspaniała superprodukcja Filary Ziemi czy cykl szpiegowski Nielegalni.
3. Kariera Nikodema Dyzmy – Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Co zrobić, by należeć do elity narodu? Poczciwy Dyzma pokazuje, że wystarczy po prostu być.
To błyskotliwa opowieść o urzędniku pocztowym, którego życie zmienia się o 180 stopni dzięki znalezieniu zaproszenia na przyjęcie dla dyplomatów. Dyzma, 30-parolatek bez ambicji, z dnia na dzień zdobywa uznanie wyższych sfer i rozpoczyna ogromną karierę. Ta przewrotna powieść obnaża cynizm i głupotę elit lat 20., dostarczając zarazem niezwykłego obrazu epoki, który wciąż pozostaje aktualny. Autor z niezrównaną wnikliwością i humorem przedstawia, jak łatwo można oszukać społeczeństwo pragnące wierzyć w pozory.
4. W poszukiwaniu straconego czasu – Marcel Proust
Marcel Proust, żyjący na przełomie XIX i XX wieku francuski autor, gdyby tylko napisał tę jedną wielotomową powieść i tak przeszedłby do historii. Siedem tomów cyklu powstawało przez kilkanaście lat i zostało ukończone na krótko przed śmiercią pisarza, w roku 1922. Powieść ma wyraźnie charakter quasi-autobiograficzny. Mając za pretekst codzienne życie swojego bohatera, Proust opisuje zmiany, które nastąpiły we Francji w czasach Trzeciej Republiki i fin de siècle. Głównie upadek arystokracji i wzrost znaczenia klasy średniej. Wiele miejsca poświęca sztuce, literaturze i muzyce.
5. Znachor – Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Audiobook Znachor został zinterpretowany w 1980 przez znakomitego aktora teatralnego, kabaretowego, filmowego i telewizyjnego Mieczysława Czechowicza.
Powieść o losach słynnego chirurga, profesora Rafała Wilczura. Renomowany niegdyś chirurg, który w wyniku pobicia stracił rodzinę i pamięć, dostaje szansę na nowe życie, gdy po latach spotyka swoją córkę.
Na podstawie powieści powstał film z Leszkiem Lichotą w roli głównej!
6. Rękopis znaleziony w Saragossie – Jan Potocki
„Rękopis znaleziony w Saragossie” Jana Potockiego, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku polskiego archeologa, historyka, etnologa, językoznawcy, żołnierza i podróżnika oraz tworzącego po francusku autora, który zostawił po sobie kilkadziesiąt pozycji. Powieść łotrzykowska utrzymana w konwencji awanturniczego romansu przedstawiającego losy osiemnastoletniego kapitana z gwardii króla XVIII-wiecznej Hiszpanii. Ostatnia autentyczna wersja arcydzieła — w nowym tłumaczeniu z 2016 roku.
7. Lord Jim – Joseph Conrad
Powieść „Lord Jim” zaliczana jest do setki najwybitniejszych i najciekawszych dzieł literatury światowej XX wieku. Tytułowy Lord Jim przez całe swoje dorosłe życie usiłuje odpowiedzieć na pytanie, co znaczy zachować się honorowo. W opisanych niechronologicznie przez Conrada różnych kolejach losu, w obliczu konieczności podjęcia odpowiedniej decyzji, nie zawsze zachowuje się honorowo. Wspomnienia popełnianych w młodości błędów prześladują go przez lata. I znów Lord Jim podejmuje decyzję, która prowadzi do osobistej tragedii.
Conrad pisał powieść przez dwa lata, równocześnie pracując nad innym swym wybitnym dziełem – opowiadaniem „Jądro ciemności”. „Lord Jim” doczekał się trzech interpretacji filmowych. Pierwszą, niemą, wyreżyserował w roku 1925 Victor Fleming. W roku 1965 powstał film w reżyserii Richarda Brooksa, zaś w Polsce, w roku 2002 Laco Adamik wyreżyserował film dla telewizji.
8. Potop – Henryk Sienkiewicz
Drukowana w latach 1884-1886, w odcinkach, w prasie wszystkich trzech zaborów i wydana książkowo w 1886 roku powieść, pokazuje poprzez skomplikowane losy awanturnika, ale i niepoprawnego patrioty, chorążego orszańskiego Andrzeja Kmicica sytuację i aktywność polskiej szlachty w czasie potopu szwedzkiego, w latach 1655-1660. „Potop” został znakomicie zekranizowany (jak cała Trylogia) przez Jerzego Hoffmana, w pierwszej połowie lat 70. XX wieku. Dźwiękowej interpretacji powieści Henryka Sienkiewicza dokonał w studiach Polskiego Radia w 2007 roku Krzysztof Banaszyk, aktor teatralny i filmowy, a przede wszystkim znakomity lektor. Banaszyk znany jest m.in. jako głos Geralta w najpopularniejszej superprodukcji dźwiękowej o Wiedźminie.
9. Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz
Historię rycerskiej przygody i romansu snujące się na tle konfliktu polsko-krzyżackiego w latach od 1399 (śmierć królowej Jadwigi) do 1410 (zwycięstwo Jagiełły w bitwie pod Grunwaldem) Sienkiewicz najpierw publikował w odcinkach, na łamach warszawskiego „Tygodnika Ilustrowanego”. Odcinki pojawiały się przez trzy lata, od roku 1897. W roku 1900 oficyna Gebethner i Wolff wydała „Krzyżaków” w formie książki. Współcześni interpretowali powieść, jako protest przeciwko prowadzonej w zaborze pruskim germanizacji. Nie ulega wątpliwości, że ta epopeja z dziejów walk polsko-krzyżackich, nasycona silnym uczuciem patriotycznym, była wyrazem ówczesnych pasji pisarza. Finałowy opis zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem sprawił, że od początku przyjmowano tę powieść jako dzieło o aktualnej wymowie politycznej. Przez lata przetłumaczono „Krzyżaków” na 25 języków.
10. Jądro ciemności – Joseph Conrad
Ten napisany równolegle z pracą na „Lordem Jimem” tekst, jest uważany za jeden z najważniejszych w dorobku pisarza, a także za część kanonu kultury zachodniej. To ponoć utwór najczęściej omawiany na współczesnych amerykańskich uniwersytetach. Bohater powieści, Charles Marlow, płynąc z przyjaciółmi po Tamizie, wspomina swoje przygody z Konga, gdzie miał odnaleźć niejakiego Kurtza, sławnego handlarza, którego ogarnia coraz większe szaleństwo. „Jądro ciemności” powstało pod wrażeniem własnych ponurych doświadczeń, które stały się udziałem Conrada w czasie rejsów po rzece Kongo w Afryce, w czasach aktywności marynarskiej i kapitańskiej.
„Jądro ciemności” stało się inspiracją dla Francisa Forda Coppoli, który historię opisaną przez Conrada przeniósł w realia wojny wietnamskiej w słynnym „Czasie apokalipsy” z roku 1979. Także James Gray reżyserując w 2019 roku film science-fiction „Ad Astra” powoływał się na tekst opowiadania. „Jądro ciemności” w wersji filmowej zrealizował w 1993 roku Nicolas Roeg, obsadzając w rolach głównych Tima Rotha i Johna Malkovicha.
11. Książę – Niccolo Machiavelli
„Książę” Niccolo Machiavellego, florenckiego humanisty i polityka, to swego rodzaju poradnik sprawowania władzy adresowany do czołowego kondotiera Italii na przełomie XV i XVI wieku Cesarego Borgii (syna papieża Aleksandra VI). Jego dzieło studiują liderzy polityczni. Uwagi Machiavellego do dziś są aktualne i skłaniają do refleksji nad współczesną polityką i mechanizmami sprawowania władzy.
Jak słuchać audiobooków na YouTube
Audiobooków najwygodniej słuchać na telefonie za pomocą aplikacji mobilnej YouTube lub w przeglądarce na komputerze. Wszystkie dłuższe audiobooki z naszej listy są zgrupowane w listę jako podcast lub playlista, dzięki temu nie musimy szukać ręcznie kolejnych części audiobooka.
Czy audiobooki na Youtube są za darmo
Tak, tych 11 audiobooków z naszej listy posłuchamy za darmo, mając darmowe konto YouTube, lecz YouTube może nam czasem wyświetlać reklamy na początku lub w trakcie audiobooków. Legalne całe audiobooki, które tutaj polecamy są udostępniane przez kanały Wolne Lektury, Stowarzyszenie Soundsitive Studio i Radiobook.
Czy audiobooki na YouTube są dostępne offline?
Nie, w darmowym koncie YouTube nie ma możliwości ściągnięcia audiobooków do słuchania offline. Aby obsłużyć audiobooki musimy być podłączeni do internetu. Jeśli chcesz posłuchać darmowych audiobooków offline to zobacz inne sposoby aby legalnie posłuchać audiobooków za darmo w naszym wpisie.