Audiobook Roku – taka nowa kategoria zadebiutowała w tegorocznym plebiscycie Książka Roku 2024 organizowanym przez Lubimy Czytać. To istotna zmiana, która pokazuje, że literatura w formie audio stała się ważnym elementem rynku wydawniczego.
Plebiscyt Książka Roku, od 10 lat organizowany przez Lubimy Czytać, to największy plebiscyt czytelników w Polsce. Czytelnicy w tym roku mogą oddać głos w 13 kategoriach. W każdej z nich nominacje uzyskało 10 tytułów a czytelnicy wybiorą zwycięzców. W zeszłym roku w plebiscycie oddano 261 122 głosów.
Audiobooki nareszcie w plebiscycie Lubimyczytać.pl
Wprowadzenie osobnej kategorii dla audiobooków to świetna wiadomość dla fanów literatury audio. Profesjonalne produkcje audio – od klasycznych nagrań lektorskich po pełne słuchowiska – od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Teraz zyskują swoje miejsce w największym plebiscycie czytelniczym w Polsce. Jest to okazja by docenić lektorów i twórców w tej branży.
Po zeszłorocznej edycji, w której dodano kategorię Filmu Roku (chodzi o filmy powstałe w oparciu o książkę), wielu amatorów audiobooków było zaskoczonych, że włączono do konkursu film lecz pominięto audiobooki. W tym roku to audiobooki są nowa kategorią, która mam nadzieję, zostanie w konkursie na stałe.
Jakie tytuły walczą o miano Audiobooka Roku?
Wśród nominowanych audiobooków znajdują się superprodukcje z bogatą obsadą aktorską, jak i klasyczne nagrania z jednym lektorem:
Dawno temu w Warszawie autorstwa Jakuba Żulczyka, czytana przez Krzysztofa Zalewskiego, Marcina Januszkiewicza i Martę Malikowską
Głębia superprodukcja Artura Kurasińskiego i Macieja Ziółkowskiego, z udziałem zespołu lektorów.
Paderborn superprodukcja Remigiusza Mroza, również w interpretacji zespołu lektorów.
Robaki w ścianie Hanny S. Białys, czytana przez Filipa Kosiora.
Sprawa Rusałki superprodukcja Hanki Dziubińskiej, z udziałem zespołu lektorów.
Symbioza 2 superprodukcja Piotra Rogoży i Krzysztofa Komandera, także w interpretacji zespołu lektorów.
Śleboda superprodukcja Małgorzaty i Michała Kuźmińskich, czytana przez zespół lektorów.
wojna1939.pl superprodukcja Marcina Ciszewskiego, również z udziałem zespołu lektorów.
Zastępcza – Katarzyny Wolkowicz, czytana przez Filipa Kosiora.
Zbędni – Wojciecha Chmielarza, czytana przez Mariusza Bonaszewskiego.
Wśród osób komentujących nominowane audiobooki znalazły się głosy krytyki. Komentujący zauważyli, że większość nominowanych audiobooków to produkcje Audioteki, która jest patronem tegorocznej edycji.
Komentujący są też ciekawi wg. jakich kryteriów wybrane zostały tytuły w kategorii audiobooki. Twórcy plebiscytu podzielili się informacją, że w przypadku książek nominacje są wynikiem “ścisłych wskaźników popularności książki w serwisie Lubimy Czytać. Składają się na nie między innymi średnia ocena książki, ilość czytelników, ilość opinii itp.”
Jednak w przypadku audiobooków musiały być wyznaczone inne kryteria, ponieważ nie wszystkie nominowane audiobooki mają dużo wskaźników popularności na portalu lubimyczytac.pl.
Na liście nominowanych audiobooków zabrakło kilku rewelacyjnych tytułów 2024 roku które znalazły się w zestawieniu najlepszych audiobooków 2024 roku na Audioapetyt m.in. superprodukcje Foliarze, Korowód czy Przełęcz złamanego serca.
Dlaczego to ważne?
Wprowadzenie kategorii audiobooków to znakomita wiadomość dla nas jako fanów audiobooków.
To sygnał, że audiobooki są traktowane na równi z innymi formami literatury. Plebiscyt lubimyczytac.pl od lat ma duży wpływ na rynek książki, a wygrana w nim może przełożyć się na wzrost zainteresowania danym tytułem.