Serwis Wolne Lektury ma już blisko 300 darmowych audiobooków. W tym artykule przedstawiam najciekawsze i najlepiej zrealizowane audiobooki na Wolnych Lekturach.
Wolne Lektury prowadzone przez fundację Nowoczesna Polska, oferują szeroki wybór darmowych audiobooków lektur szkolnych, dostępnych bezpłatnie i bez rejestracji jako ebooki i audiobooki. Są to całe audiobooki nagrane w profesjonalnej jakości. Dzięki temu uczniowie mogą słuchać lektur szkolnych w dowolnym miejscu i czasie.
Jak słuchać audiobooków na Wolnych Lekturach
Audiobooków Wolnych Lektur możemy słuchać zarówno na telefonie jak i na komputerze. Mamy do wyboru 3 opcje słuchania audiobooków:
– pobieramy plik na nasze urządzenie ze strony Wolnych Lektur, dzięki temu możemy słuchać audiobooków offline
– odtwarzamy online na stronie internetowej
– odtwarzamy na kanale YouTube Wolnych Lektur
Na stronie internetowej audiobooki są podzielone na rozdziały, które odtwarzają się po kolei.

Na kanale YouTube audiobooki są podzielone na osobne filmiki, które są zgrupowane w playlisty, co również umożliwia automatyczne odtwarzanie rozdziałów w kolejności, bez konieczności wyszukiwania kolejnego filmiku.
Najlepsze audiobooki w serwisie Wolne Lektury
1. Przedwiośnie – Stefan Żeromski
Przedwiośnie to lektura obowiązkowa dla liceum i technikum dla poziomu podstawowego. Jest to utwór literacki poznawany w całości na zajęciach z języka polskiego i literatury. Audiobook Wolnych Lektur jest świetnie przeczytany przez Jacka Rozenka, który uważany jest za jednego z najlepszych lektorów audiobooków i aktorów dubbingowych.
czyta: Jacek Rozenek
długość: 10 godzin 53 minuty
liczba stron: 378
2. Ojciec Goriot – Honoré de Balzac
Ojciec Goriot to lektura dla drugiej klasy liceum dla zakresu rozszerzonego z listy lektur poznawanych w całości. Ojciec Goriot jako powieść realistyczna lub naturalistyczna może być wymieniony na inny tytuł np. Klub Pickwicka Charlesa Dickensa).
czyta: Wiktor Korzeniewski
długość: 10 godzin 59 minut
liczba stron: 296
3. Pan Tadeusz – Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz jest lekturą, która obecnie przerabia się w szkole podstawowej. Jest na liście lektur obowiązkowych dla klas 4-6, gdzie jest czytany we fragmentach oraz na liście lektur obowiązkowych dla klas 7-8 gdzie przerabia się księgi I, II, IV, X, XI i XII.
czyta: Wiktor Korzeniewski
długość: 8 godzina 44 minut
liczba stron: 376
4. Chłopi – Władysław Reymont
Chłopi są lekturą obowiązkową dla trzeciej klasy liceum i technikum dla zakresu podstawowego i rozszerzonego. W obu przypadkach są poznawane przerabiane we fragmentach. Audiobook Chłopi udostępniony w Wolnych Lekturach podzielony jest na cztery części wg. pór roku.
czyta: Joanna Domańska
długość: 42 godziny 26 minut
liczba stron: 710
5. Lalka – Bolesław Prus
Lalka to obowiązkowa lektura dla liceum i technikum, jest utworem poznawanym w całości zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Jest bardzo długim utworem liczącym ponad około 800 stron, w tym przypadku wersja audiobooka jest bardzo pomocna.
czyta: Albert Osik
długość: 32 godziny 4 minuty
liczba stron: 800
6. Dziwne losy Jane Eyre – Charlotte Brontë
Powieść angielskiej pisarki, Charlotte Brontë, która okazała się wielkim sukcesem literackim i zdobyła ogromną publiczność, do dziś cieszy się popularnością na całym świecie.
Historia napisana została w formie autobiograficznej. Autorka wnikliwie portretuje „świat kultury” (doskonała wiwisekcja rozmaitych aspektów funkcjonowania społeczeństwa brytyjskiego i życia epoki) i „świat natury” (dopracowane stylistycznie opisy przyrody).
czyta: Joanna Niemirska
długość: 21 godzin 6 minut
liczba stron: 606
7. Świteź – Adam Mickiewicz
Świteź może być lekturą w liceum i technikum jako jedna z przerabianych ballad Adama Mickiewicza obok lub zamiast innych ballad jak Romantyczność, Świtezianka, Lilje czy Rybka. Audiobook jest nagrany w bardzo dobrym wykonaniu Romy Gąsiorowskiej.
czyta: Roma Gąsiorowska
długość: 13 minut
liczba stron: 9
8. Zemsta – Aleksander Fredro
Zemsta jest lektura obowiązkową dla 7 i 8 klas szkoły podstawowej. Jest to to jeden z 6 utworów obowiązkowych poznawanych w całości. Audiobook czytany jest przez parę lektorów.
czyta: Robert Koszucki, Joanna Niemirska
długość: 1 godzina 55 minut
liczba stron: 144
9. Wesele – Stanisław Wyspiański
Wesele to obowiązkowa lektura dla liceum i technikum, jest utworem poznawanym w całości zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, obok Lalki czy Przedwiośnia. Audiobook w wersji nagranej przez dwoje lektorów.
czyta: Karolina Szeptycka, Robert Koszucki
długość: 3 godziny 56 minut
liczba stron: 224
10. Cierpienia młodego Wertera – J. W. Goethe
To lektura uzupełniająca dla liceum i technikum z grupy utworów do XIX wieku, może być przerabiana na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Jest poznawana przez uczniów we fragmentach. Audiobook w świetnej narracji Jana Peszka.
czyta: Jan Peszek
długość: 4 godziny 54 minuty
liczba stron: 112
Jakich audiobooków nie ma na Wolnych Lekturach
Tych często wyszukiwanych audiobooków nie ma w serwisie Wolne Lektury, ale można je dostać w innych serwisach z audiobookami, np. Audioteka, Storytel czy Bookbeat.

Mała apokalipsa – Tadeusz Konwicki
Powieść-legenda przetłumaczona na kilkanaście języków. Bestseller czytelniczy czasów PRLu. W przestrzeni peerelowskiej nie ma bezpiecznych stref, wszędzie czuwa wszechobecny system. Anonimowy pisarz chodzi po ulicach Warszawy, został wyznaczony do manifestacyjnego samospalenia w akcie protestu przeciw przyłączeniu Polski do Związku Radzieckiego. Z kanistrem w ręce wędruje przez wynaturzoną i groteskową Warszawę w poszukiwaniu zapałek, próbując jednocześnie zrozumieć sens swojej ofiary. Oczami bohatera obserwujemy świat, w którym nie obowiązują żadne wartości, a napotykani ludzie to żałosna i odrażająca pulpa, w pełni akceptująca otaczającą rzeczywistość i system, który rządzi. Dzieło mądre i niezapomniane.
Dżuma – Albert Camus
Jedna z najbardziej cenionych powieści XX wieku to nie tylko szkic miasta w czasie wielkiego zagrożenia, to przede wszystkim studium postaci stojących w obliczu Zła. Dżuma, która niezauważalnie wkrada się w bramy Oranu zmienia dotychczasowy porządek rzeczy. Strach, cierpienie, odizolowanie, nieustanna walka z chorobą ukazuje bohaterstwo i determinację niektórych, ale i nikczemność, przebiegłość innych. Świetny audiobook czyta Andrzej Ferency.
Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
Jedną z najbardziej przerażających i fascynujących zarazem cech oblicza świata jest jego nieprzewidywalność. Wiosna, pora rodzenia się nowego życia to symboliczny moment, w którym zaczynają się Kamienie na szaniec. Alek, Zośka, Rudy i ich przyjaciele są wówczas młodymi ludźmi, pełnymi aspiracji, rodzącymi się wraz z przyrodą do dorosłości, do nowego życia. Snują plany na przyszłość, marzą. Wiosna przechodzi w lato, a lato w jesień – równie symboliczny czas powolnego umierania. Jesień ich życia zaczyna się we wrześniu 1939 rok.
Makbet – William Szekspir
Makbet jest dostępny na Wolnych Lekturach ale tylko w formacie ebooka. Audiobooka Makbet posłuchamy za to w Audiotece, jest to wersja słuchowiskowa z udziałem zespołu lektorów.
Ogniem i mieczem – Henryk Sienkiewicz
Najlepszego audiobooka Ogniem i mieczem znajdziemy w Audiotece, jest to wspaniała superprodukcja z udziałem gwiazd Antoniego Pawlickiego, Michała Żurawskiego i Michaliny Łabacz oraz ekipy aktorskiej. Każda postać przemawia głosem innego aktora, słuchając tego audiobooka, poczujemy się jakbyśmy byli w centrum XVII-wiecznych wydarzeń historycznych. Oprócz heroicznych walk, audiobook przybliża barwne postacie, takie jak dowcipny i nieustraszony Zagłoba, lojalny Wołodyjowski czy odważny Podbipięta. Bohaterowie wnoszą do opowieści zarówno humor, jak i niezwykłą odwagę, tworząc pełną napięcia, pasji i niezapomnianych zwrotów akcji panoramę epoki. To historia o miłości, honorze i walce w świecie pełnym chaosu i wielkich namiętności, która na nowo zaprasza słuchacza w podróż przez burzliwe dzieje Rzeczypospolitej.