Nagroda literacka w ramach Paszportów Polityki przyznawana jest od 1993 roku. Do tej pory tylko dziewięciu laureatów doczekało się wersji audio swoich nagrodzonych tytułów, chociaż audiobooków jest razem 14-ście, gdyż trzech autorów zostało nagrodzonych za cykle powieści lub opowiadań. Czy słuchaliście już nagrodzonych tytułów?
1. Zygmunt Miłoszewski (2014)
Laureat nagrody za cykl kryminałów z prokuratorem Szackim (3 tytuły).
Przyznano za: Nagroda za wciągającą intrygę, łączącą przenikliwy portret współczesny Polski z diagnozą kluczowych problemów społecznych.
- Uwikłanie
- Ziarno Prawdy
- Gniew
Miłoszewski był wcześniej nominowany do nagrody za drugą powieść z tego cyklu, ale nie został laureatem. Na motywach powieści Uwikłanie i Ziarno Prawdy nakręcono filmy.
Opis cyklu:
„Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew” – trzy kryminały z Teodorem Szackim, trzy skomplikowane dochodzenia i trzy polskie miasta w tle: ponura Warszawa, makabryczny Sandomierz i okropny Olsztyn. Ironiczny i zaskakujący obraz naszego kraju, bezwzględni mordercy, zdeterminowany prokurator i tajemnicze, sensacyjne motywy przestępstw… – siedem lat temu ukazał się pierwszy kryminał z tej serii, przedstawiający losy i osobiste perypetie Teodora Szackiego, najsłynniejszego polskiego prokuratora w XXI wieku!
Akcja trylogii z Szackim rozgrywa się w latach 2005–2014 i zamyka się jego ostatnim dochodzeniem. Prokuratora poznajemy stopniowo z tomu na tom, każda sprawa kryminalna stawia przed nim nowe wyzwania, a śledztwo, które Szacki prowadzi w Olsztynie, zmusi go do…wyboru ostatecznego. Nic dziwnego więc, że Zygmunt Miłoszewski – równie stanowczo jak swego czasu Arthur Conan Doyle – w posłowiu Gniewu obwieścił koniec przygód swojego bohatera!
Gdzie kupić: Audioteka
2. Ziemowit Szczerek (2013)
Przyznano za: za przewrotną i wspaniale napisaną książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna.
- Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian
Opis na stronie wydawcy:
Przyjdzie Mordor i nas zje Ziemowita Szczerka to opowieść o polskich „plecakowcach” wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu „hardkoru” i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie – po odpowiednim „podrasowaniu” – żądnym podobnych treści rodakom.
Przyjdzie Mordor i nas zje jest narracją o odrzuceniu i fascynacji, o potrzebie ekstensyfikacji w osobie Innego tego, czego próbujemy nie zauważać u nas samych. Przedstawia jednocześnie Ukrainę jako przestrzeń wypartego w – świadomie prozachodniej – mentalności Polaków.
Przy tym wszystkim jednak, utwór da się rozpatrywać także jako apologia polskiej ruchliwości i ciekawości świata, którą we współczesnej Europie Środkowo-Wschodniej uznać można za coś wyjątkowego.
Gdzie kupić: Audioteka
3. Michał Witkowski (2007)
Przyznano za: Nagroda za tropienie polskich mitów i rozrachunek ze współczesnością, za stylistyczne mistrzostwo i umiejętność posługiwania się konwencją literacką.
- Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej
Opis na stronie wydawcy:
Groteskowa opowieść o losach drobnego cinkciarza i pasera, w której zjadliwa ironia splata się z absurdalnym liryzmem, to barwny obraz świata szemranych interesów i pełnej specyficznego uroku jarmarcznej tandety. Witkowski łączy surrealistyczne wizje z sugestywnym opisem rzeczywistości, tworząc malowniczy portret półświatka.
Wcześniej dwukrotnie nominowany do nagrody: za rok 2005 za Lubiewo i 2006 za Fototapetę
Gdzie kupić: Ravelo
4. Jacek Dehnel (2006)
Przyznano za: za powieść „Lala”, za oryginalne przetworzenie tradycji literackiej oraz za swobodę w poruszaniu się zarówno w formach prozatorskich, jak i poetyckich.
- Lala
- Lala – słuchowisko na motywach powieści, udostępnione przez Narodowy Insytut Audiowizualny
Opis na stronie wydawcy:
Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.
Gdzie kupić: Publio
5. Marek Krajewski (2005)
Laureat za cykl kryminałów retro, rozgrywających się w niemieckim Wrocławiu.
Przyznano za: za cykl powieściowy o Eberhardzie Mocku z Breslau, za udowodnienie, że polski autor potrafi napisać kryminał na wysokim poziomie.
- Śmierć w Breslau – nie nagrano audiobooka
- Koniec świata w Breslau
- Widma w mieście Breslau
Opis Końca świata w Breslau ze strony wydawnictwa:
Pełen napięcia thriller psychologiczny, rozgrywający się w fascynującym świecie lat dwudziestych, zaludnionym przez piękne kobiety, zdegenerowanych arystokratów, morfinistów i członków tajemnych sekt. W mrocznych zaułkach Wrocławia, ponurego, przesiąkniętego zbrodnią miasta, grasuje seryjny morderca, którego tropem podąża radca kryminalny Eberhard Mock. Krajewski tworzy misterną intrygę, zręcznie wykorzystując wzory klasycznego kryminału i kreując własny, niesamowity świat.
Cykl miał później swoją kontynuację – kolejne 3 powieści, które również zostały wydane w formie audiobooka.
- Festung Breslau,
- Dżuma w Breslau
- Głowa Minotaura
Gdzie kupić: Audioteka, Bezkartek
6. Wojciech Kuczok (2003)
Przyznano za: za powieść „Gnój”, odsłaniającą okrucieństwo życia rodzinnego, za konsekwentne tropienie polskiej zwykłości oraz wyczulenie na rozmaite odmiany współczesnego języka.
- Gnój
Opis na stronie wydawcy:
Gnój to studium rodzinnych patologii, przede wszystkim kalekiego ojcostwa – niedojrzałego emocjonalnie, niezdolnego do komunikacji i do wyjścia poza układ słabszy – silniejszy, a także widziana oczami dziecka panorama współczesnego, jak i historycznego Śląska, próba zatrzymania jego niepowtarzalnego kolorytu, ale i ukazania tego, co zwykle wstydliwie skrywane.
Na podstawie książki powstał film Pręgi w reżyserii Magdaleny Piekorz; powieść nagrodzona nagrodą Nike
Gdzie kupić: Bezkartek
7. Dorota Masłowska (2002)
Przyznano za: za powieść Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, za oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego.
- Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
Opis na stronie wydawcy:
Powieść obyczajowa. Zapisany artystycznie popsutą polszczyzną monolog młodego człowieka przeżywającego przygody z pięcioma dziewczynami po kolei oraz amfetaminą non stop.
Za książkę autorka otrzymała nagrodę publicznosci Nike; na jej podstawie powstał też film Wojna polsko-ruska w reżyserii Xawerego Żuławskiego.
Gdzie kupić: Audioteka
8. Andrzej Sapkowski (1997)
Laureat nagrody za cykl powieści fantastycznych wydanych jako Saga o wiedźminie
Przyznano za: Nagroda za cykl powieści i opowiadań, dziejących się w fantastycznym świecie, w którym rozpoznajemy dobrze znane mechanizmy rządzące współczesnością. Na szczególne wyróżnienie zasługuje umiejętność prowadzenia inteligentnej zabawy z czytelnikiem.
Opowiadania ze zbiorów Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia, a także powieść Krew elfów zostały zrealizowane jako audiobooki -słuchowiska z udziałem kilkudziesięciu aktorów, i z efektami dźwiękowymi.
- Ostatnie życzenie
- Miecz przeznaczenia
- Krew elfów
- Czas pogardy- audiobook w przygotowaniach
- Chrzest ognia- nie nagrano audiobooka
- Wieża Jaskółki – nie nagrano audiobooka
Reżyser słuchowisk – Janusz Kukuła o projekcie:
Skąd Andrzej Sapkowski zna nasze marzenia? Tego nie wie nikt. Może tylko On. Nawet jeśli nie, na pewno nam nie powie. Marzyciele nie muszą pytać o marzenia, wystarczy, że marzą.
Taki jest Wiedźmin. To nauczyciel. Mówi mało, czyni wiele. Treścią i sensem jego życia jest walka ze złem. Czy z tej walki rodzi się dobro? Czasami tak, a czasami nie. Jak to w baśniach. Jak to w życiu.
Opowiadamy historię życia Wiedźmina najlepiej jak potrafimy. Mamy nadzieję, że pokochacie „naszego „Wiedźmina, tak jak pokochaliście tego zrodzonego z Waszej wyobraźni podczas lektury książek.
Mamy taką nadzieję, bo my też jesteśmy nauczycielami. To ogromne wyzwanie. Setki aktorów, tysiące trudnych efektów, a wszystko po to by sprostać Waszej wyobraźni.
W późniejszym czasie powstały kolejne 2 powieści, z których ostatnia zrealizowana została jako audiobook – słuchowisko.
- Sezon Burz
Gdzie kupić: Fonopolis
9. Olga Tokarczuk (1996)
Przyznano za: Nagrodzona za książkę „Prawiek i inne czasy”, której metafizyka jest czymś nowym w polskiej literaturze.
- Prawiek i inne czasy.
Opis na stronie wydawcy:
„Prawiek jest jedną z najambitniejszych powieści, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Gdyby więc zasługi mierzyć ambicjami, byłaby ta powieść wielkim wydarzeniem. Ale książka Tokarczuk nie potrzebuje takiej miary. Broni się bowiem czym innym. Pięknem współodczuwania z naturą, umiejętnością znajdywania dramatyzmu w każdej szczelinie istnienia, frapującą refleksją egzystencjalną”.
Za książkę autorka otrzymała też nagrodę Nike.
Gdzie kupić: Virtualo
źródła opisów:
www.empik.com
www.ha.art.pl
www.grupawydawniczafoksal.pl
www.fonopolis.pl
www.wydawnictwoliterackie.pl
przy wyborze sklepów kierowałam się aktualną ceną i dostepnością audiobooków