Literatura faktu i reportaż to gatunki, które mają moc wnikania w najbardziej intymne zakamarki ludzkiego doświadczenia. Dla tych, którzy szukają czegoś innego niż fabularna opowieść, audiobooki z gatunku literatura faktu otwierają drzwi do tych inspirujących narracji.
Oto lista audiobooków, które przeniosą was w niezwykłe podróże po świecie prawdziwych wydarzeń i ukażą głębokie spojrzenie na ludzkie losy.
Przygotujcie się na fascynujący immersion w literaturę faktu i reportaż.
Najlepsze audiobooki z gatunku literatura faktu i reportaż
1. TOPR. Żeby inni mogli przeżyć – Beata Sabała-Zielińska
Długość nagrania: 13 godzin 19 minut
Czyta: Wojciech Stagenalski
Jak dalece ratownicy ryzykują własne życie? Co ich motywuje? Co denerwuje? Jak się szkolą? Co umieją? Ta książka jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. TOPR to hermetyczne środowisko ludzi, którzy „robią swoje”, nie bardzo o tym rozprawiając. Po raz pierwszy ratownicy zabierają głos opowiadając o trudach swojej pracy. O sukcesach, porażkach, wątpliwościach oraz bohaterskiej niezłomności.
Gdzie kupić TOPR. Żeby inni mogli przeżyć
2. 27 śmierci Toby’ego Obeda – Joanna Gierak-Onoszko
Długość nagrania: 8 godzin
Czyta: Filip Kosior
To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.
– Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.
Gdzie kupić 27 śmierci Toby’ego Obeda
3. Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata – Tomek Michniewicz
Długość nagrania: 12 godzin 56 minut
Czyta: Marcin Perchuć
Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej. Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.
Gdzie kupić Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata
4. Chłopki. Opowieść o naszych babkach – Joanna Kuciel-Frydryszak
Długość nagrania: 15 godzin 15 minut
Czyta: Maria Peszek
Opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi.
Gdzie kupić Chłopki. Opowieść o naszych babkach
5. Stulecie chirurgów – Jürgen Thorwald
Długość nagrania: 17 godzin 2 minuty
Czyta: Grzegorz Przybył
Arcyciekawa historia chirurgii dziewiętnastego wieku, to nie tylko opis krwawych operacji, amputacji bez znieczulenia, czy niewyobrażalnego bólu pacjentów spowodowanego chorobą. Pod osłoną wciągającej i dobrze opowiedzianych historii bohaterów audiobook jest doskonałym zapiskiem wydarzeń, które zmieniły ówczesną medycynę: odkrycie narkozy, zrozumienie znaczenia antyseptyki, czy w końcu pierwsza próba operacji „przenajświętszego” organu.
Gdzie kupić Stulecie chirurgów
6. Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor E. Frankl
Długość nagrania: 5 godzin 28 minut
Czyta: Marcin Popczyński
Jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów.
Gdzie kupić Człowiek w poszukiwaniu sensu
7. Factfulness – Hans Rosling
Długość nagrania: 9 godzin 26 minut
Czyta: Maciej Więckowski
Jaka jest obecnie średnia długość życia? Ile dzieci będzie na świecie w roku 2100? To pytania, jakie na początku tej fascynującej książki stawia czytelnikowi autor, szwedzki profesor zdrowia publicznego. Dowodzi, że większość wykształconych ludzi, a nawet wybitnych naukowców czy wysokich rangą polityków – udziela na nie złej odpowiedzi. Autor w niezwykle zajmujący sposób wyjaśnia to zjawisko, opisując instynkty, które zakłócają nasz sposób widzenia świata i sprawiają, że widzimy go w czarnych barwach.
Gdzie kupić Factfulness
8. Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach – Jacek Hołub
Długość nagrania: 6 godzin 26 minut
Czyta: Anna Ryźlak
Trzydzieści procent – czyli ponad dziewięć milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie. Jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej Oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej.
Gdzie kupić Beze mnie jesteś nikim
9. 13 pięter – Filip Springer
Długość nagrania: 7 godzin 48 minut
Czyta: Marcin Popczyński
Reportaż opisujący zjawisko głodu mieszkaniowego w Polsce. Tanich mieszkań jak nie było, tak nie ma. Kolejne pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego okazują się gorsze od poprzednich, a luki prawne w istniejącym systemie bezwzględnie wykorzystują banki, deweloperzy i czyściciele kamienic. Wielu obywateli radzi sobie więc, jak może, wegetując, oszukując, adaptując się.
Gdzie kupić 13 pięter
10. Gad. Spowiedź klawisza – Paweł Kapusta
Długość nagrania: 7 godzin 47 minut
Czyta: Janusz Chabior
Wstrząsający reportaż o więziennym życiu z perspektywy strażników czyli gadów – tak w gwarze więziennej nazywa się klawiszy. Ludzi, którzy dzień w dzień, przez lata wyjątkowo trudnej służby, pilnują sprawców najokrutniejszych przestępstw. O szokujących zdarzeniach, z którymi muszą się mierzyć niemal każdego dnia. O codziennym kontakcie z bandytami, z którymi na wolności nikt nie chciałby mieć do czynienia.
Gdzie kupić Gad. Spowiedź klawisza
Inne polecane audiobooki literatura faktu i reportaż
- Będzie bolało – Adam Kay
- 21 lekcji na XXI wiek – Yuval Noah Harari
- Spod zamarzniętych powiek – Dominik Szczepański, Adam Bielecki
- Fakty muszą zatańczyć – Mariusz Szczygieł
- Polskie morderczynie – Katarzyna Bonda
- My, dzieci z dworca zoo – Christiane F.
- Gottland – Mariusz Szczygieł
- Biała gorączka – Jacek Hugo-Bader
- Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu – Agata Romaniuk