Psychologia to nauka o umyśle i zachowaniu człowieka, a audiobooki o psychologii mogą posłużyć nam jako klucze do zgłębienia jej odkryć i metod badawczych. W tym wpisie przedstawiamy najlepsze audiobooki o psychologii. Słuchając tych dzieł, otwieramy drzwi do psychologicznej wiedzy, która może pomóc nam zarówno w życiu codziennym, jak i w dążeniu do samorozwoju.
Jeśli interesujesz się tez praktycznym zastosowaniem psychologii, zobacz nasz wpis o najlepszych audiobookach psychologicznych, gdzie poznasz najciekawsze i najbardziej polecane poradniki czerpiące z psychologii.
Lista audiobooków o psychologii
1. Wstęp do psychoanalizy – Zygmunt Freud
Długość nagrania: 18 godzin 6 minut
Czyta: Tomasz Budyta
Opublikowany w 1917 roku Wstęp do psychoanalizy to klasyczna książka Zygmunta Freuda, składająca się z 28 wykładów wygłoszonych w latach 1915–1917. Praca ta zapoczątkowała rozwój psychoanalizy jako metody badawczej i środka terapii. W trakcie wykładów Freud omawia znaczenie marzeń sennych, udowadniając istnienie nieświadomości jako jednego z elementów poznania rzeczywistości (pozostałe to świadomość i przedświadomość). Freud wskazuje, że nasza psychika odbiera zjawiska zrozumiałe, które umiemy wyjaśnić, i niezrozumiałe, których na razie wyjaśnić nie potrafimy.
W ramach wykładów autor wyjaśnia też podstawy nauk o nerwicach, prezentuje również zasadnicze zręby psychoanalizy: teorię lęku, teorię libido i narcyzmu oraz teorię przeniesienia.
Gdzie kupić Wstęp do psychoanalizy
2. Psychologia tłumu – Gustave Le Bon
Długość nagrania: 5 godzin 8 minut
Czyta: Maciej Więckowski
Le Bon uważany jest za jednego z ojców psychologii społecznej, jako pierwszy podjął próbę analizy zachowania tłumu ludzkiego. Jego obserwacje zawsze pozostaną aktualne, bo tak, jak nie zmienia się ludzka natura, tak samo nie zmienia się sposób działania tłumu, a przynależność do niego dotyczy każdego z nas, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi.
Gdzie kupić Psychologia tłumu
3. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka – Robert Cialdini
- Jak nakłonić innego człowieka do zmiany sposobu postępowania?
- Jak zachęcić go do podjęcia lub zmiany decyzji?
- Jak dokonać tego, by takiej zmiany zapragnął?
- Jak obronić się przed wpływem innych na nasze decyzje?
Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, sięgnij po książkę światowej sławy eksperta w dziedzinie wywierania wpływu. Dowiesz się z niej nie tylko, jak skutecznie wpływać na ludzi, ale także jak obronić się przed niepożądanym wpływem.
4. Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu – Paul Kleinman
Psychologia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu pomija nudne szczegóły i statystyki, a zamiast tego oferuje lekcje psychologii, które angażują i pobudzają do głębokiego myślenia.
Od quizów osobowości i testu plam Rorschacha po B.F. Skinnera i etapy rozwoju, ten elementarz ludzkiego zachowania daje szybki przegląd współczesnej psychologii i jasny wgląd w zrozumienie ludzkiej egzystencji.
Niezależnie więc od tego, czy szukasz sposobów na studiowanie psychologii czy chcesz rozwikłać zawiłości swojego umysłu książka pomoże Ci lepiej zrozumieć mechanizmy i prawa rządzące psychiką i zachowaniami każdego człowieka.
5. PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać – Kamil Zielińsk
Psychokompetencje to inaczej kompetencje miękkie. Należą do nich między innymi umiejętności: budowania relacji, komunikacyjne, negocjacyjne, myślenia kreatywnego i krytycznego, a także adaptacji do zmieniających się warunków czy rozwiązywania konfliktów.
Bez ich opanowania trudno osiągnąć sukces w życiu zawodowym, a i życie prywatne osoby, która jest od nich „wolna”, prawdopodobnie nie będzie wyglądało różowo. Dlatego też na kolejnych stronach tej książki jej autor dzieli się wiedzą dotyczącą dziesięciu najważniejszych psychokompetencji i oferuje skuteczne narzędzia ich opanowania – zarówno na poziomie umiejętności, jak i odpowiednich postaw.