najlepsze polskie audiobooki polecane

10 najlepszych polskich audiobooków polecanych na lubimyczytac [min. 8/10]

Chcesz posłuchać polskich książek, które najbardziej zachwyciły czytelników? Sprawdziliśmy, które najbardziej docenione i polecane polskie książki są dostępne do posłuchania jako audiobooki. Wzięliśmy pod uwagę tylko książki z najlepszymi ocenami na portalu lubimyczytac.pl czyli minimum ocenę 8 w skali od 1 do 10. Jeśli nie czytałeś to posłuchaj!

Przez Wami 10 najlepszych audiobooków na podstawie popularnych i wybitnych książek polskich autorów.

10. Pięć lat kacetu – Stanisław Grzesiuk

Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.

W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji. Niniejsze wydanie zawiera także fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.

9. Zwierz – Piotr Kościelny

We Wrocławiu ujawnione zostają zwłoki młodej dziewczyny. Do sprawy przydzielony jest doświadczony komisarz – Marek Mikulski. Wkrótce w lesie w okolicach Wołowa dochodzi do odkrycia kolejnych dwóch ciał.  Gdy policjant odkrywa dołączony do nich tajemniczy list, zaczyna podejrzewać, że ma do czynienia z seryjnym mordercą.

Posługujący się pseudonimem „Zwierz” psychopata ostrzega, że będzie dalej mordował. Dokonuje okrutnych zbrodni, nie pozostawiając po sobie przy tym żadnych śladów.

Czy zbrodnia doskonała jest możliwa? Kim jest tajemniczy „Zwierz”? Jaką grę prowadzi?

8. Pan Lodowego Ogrodu – Jarosław Grzędowicz

„Pan Lodowego Ogrodu” to dziś jedna z najbardziej cenionych serii w polskiej literaturze. Wszystkie części, które dotychczas się ukazały dostępne są już jako audiobooki i cieszą się uznaniem i sympatia miłośników fantastyki. Świat stworzony przez Jarosława Grzędowicza jest kompletny, choć tajemniczy. To planeta, na której trwa wojna. Zaginęła tu ziemska ekipa badawcza, ale czy to właściwy czas, aby wyjaśniać okoliczności tych zdarzeń?

Vuko Drakkainen wybrał się na samotną wyprawę na Midgaard. Szuka wyjaśnienia, wyróżnia się wszystkim. W dodatku jest śmiertelnikiem, jak człekokształtna cywilizacja, która zamieszkuje planetę. Czy tylko tym narazi się bogom?

Audiobook „Pan Lodowego Ogrodu” to niezwykła powieść, czternaście godzin trzymającej w napięciu akcji, historia, w której trudno przewidzieć kolejny krok bohatera. Być może okaże się, że będzie musiał złamać zasady, które przyświecały jego misji. Jak one brzmią? Posłuchajcie. Wersja audio ukazała się w interpretacji Jacka Rozenka, który wspaniale przeczytał cztery tomy serii.

7. 27 śmierci Toby’ego Obeda – Joanna Gierak-Onoszko

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. 27 śmierci Toby’ego Obeda to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.

– Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

6. Gorzko, gorzko – Joanna Bator

Joanna Bator – Laureatka Nagrody Literackiej Nike, w swojej szóstej powieści wraca na Dolny Śląsk zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim. Realizm i magiczność Gorzko, gorzko nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. Gorzko, gorzko to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis.

5. TOPR. Żeby inni mogli przeżyć – Beata Sabała-Zielińska

Hermetyczne, zamknięte środowisko. Elita. Od ponad 100 lat ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wzbudzają podziw, szacunek, ale też zwykłą ludzką ciekawość. Jak to jest ryzykować swoim życiem, żeby ratować życie innych? Ile wyrzeczeń wymaga realizacja takiej pasji, misji, bo przecież trudno nazwać to pracą?

Najtrudniejsze chwile. I te najlepsze, które dają satysfakcję, wynagradzają wysiłek. Beata Sabała-Zielińska z niezwykłym wyczuciem portretuje zarówno ludzi, jak i tę niezwykłą organizację, której celem jest niesienie pomocy „żeby inni mogli przeżyć” pomimo warunków i okoliczności. To także porywająca opowieść o górach, o miłości, honorze i determinacji.

4. Beksińscy. Portret podwójny – Magdalena Grzebałkowska

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

3. Czerń i purpura – Wojciech Dutka

Wywodząca się z szanowanej żydowskiej rodziny prawniczej, niezwykle uzdolniona muzycznie Milena Zinger właśnie zostaje studentką konserwatorium. Jej beztroskie życie przerywa wybuch II wojny światowej. Zingerowie momentalnie stają się obywatelami drugiej kategorii, którzy każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie.

Przerażona dziewczyna znalazła się w pierwszym kobiecym transporcie do Oświęcimia. Chce za wszelką cenę przetrwać przez piekło niemieckiego obozu zagłady. I los daje jej szansę: ma zaśpiewać na suto zakrapianych urodzinach swego wroga – młodego esesmana, który na jej oczach z zimną krwią zamordował bezbronnego więźnia. Poruszony śpiewem Mileny esesman Franz Weimert zaczyna się nią interesować.

2. Wiedźmin. Ostatnie Życzenie – Andrzej Sapkowski

Słuchowiska o Wiedźminie to pozycja obowiązkowa. Wspaniała dźwiękowa podróż po uniwersum Wiedźmina doczekała się już 18 superprodukcji audio a wciąż jeszcze czekamy na audiobookowe zakończenie sagi. W tym poście znajdziesz więcej informacji o wszystkich słuchowiskach Wiedźmińskich.

Ostatnie życzenie jest to absolutny wstęp do Wiedźmina otwierający 5-cio tomową sagę o Wiedźminie. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Banaszyk wciela się w postać Wiedźmina; w tej kultowej superprodukcji usłyszymy ponad 80 aktorów.

Słuchowiska z uniwersum Wiedźmina to razem ponad 90 godzin słuchania. Rozrywka w słuchawkach.

1. Chrobot – Tomek Michniewicz

Książka zdobyła nagrodę National Geoghraphic Travelery w kategori książka podróżnicza.

Siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii.

Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej.

Co dalej

Przeczytaj koniecznie:

1. Która platforma ma najlepsze audiobooki

2. Najlepsze audiobooki przygodowe

3. Najlepsze słuchowiska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *